logo

Typy kont

Jest ich wiele. My przyjmujemy istnienie trzech typów kont: aktywów, zobowiązań oraz kapitału netto. Ze względu na zmiany w nich zachodzące rozróżniamy:

Wzrost i zmniejszenie aktywów

Wzrost aktywów oraz zobowiązań

Wzrost i zmniejszenie zobowiązań

Zmniejszenie aktywów i zobowiązań

Wzrost aktywów oraz kapitału netto (kapitału własnego)

Zmniejszenie aktywów oraz kapitału netto (kapitału własnego)

Istnieją transakcje, które dla księgowych nie zmieniają wartości zasobów i roszczeń. Na przykład wymiana aktywów pieniężnych na materialne np. maszyny lub nasiona. Księgowi przyjmują że transakcja rynkowa pomiędzy kupującym i sprzedawcą jest wymianą według tej samej wartości. Dlatego, przy zakupie nowych aktywów, księgowy odnotowuje wzrost aktywów jednego typu i zmniejszenie innych.

Odnotowuje również wzrost jednego typu aktywów i zmniejszenie o tę samą wartość innego typu. Pamiętamy przykład z pieczeniem ciasta. Dwa aktywa uległy zmniejszeniu, podczas gdy inna pozycja aktywów wzrosła. W ten sposób częściowo zużywa się aktywa do wytworzenia nowego produktu. Przy pieczeniu ciasta używa się piecyka. Służyć on może wielokrotnie przez wiele lat. Koszt zużycia może być częściowo dodany do kosztu ciast. Zapisuje się to w postaci amortyzacji, która powinna zwiększyć koszty aktywów ciasta i zmniejszyć koszt aktywów piecyka.

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Cześć! Bardzo mi miło, że jesteś na moim blogu, znajdziesz tutaj informacje dotyczące finansów i rachunkowości. Prowadzenie bloga to jedna z moich pasji, dlatego staram się tu często coś nowego wrzucać! Mam nadzieję, że spodobają Ci się treści jakie tu zamieszczam i będziesz często do mnie zaglądał