logo

Kapitał zakładowy

W przypadku kapitału zakładowego dokonuje się zapisu wkładu pieniędzy twoich oraz pieniędzy pozostałych właścicieli w celu rozpoczęcia albo kontynuowania działalności. Jeśli osoba prawna prowadząca działalność handlową wpisana jest do rejestru handlowego, otrzymuje zaświadczenie o dokonanej wpłacie na pokrycie kapitału zakładowego. W przeciwnym wypadku odnotowuje się twój wkład jako kapitał zakładowy właściciela.

Przy rozpoczynaniu działalności jest się w posiadaniu aktywów i kapitału zakładowego. Aktywa będą to pieniądze lub inne środki materialne, które wkładasz w działalność. Prowadząc własną działalność inwestujesz zasoby materialne i masz dług w wyrażeniu pieniężnym równy kapitałowi zakładowemu.

Celem działalności handlowej jest zysk. Dlatego księgowi wprowadzają do równania bilansowego zyski lub dochody jako zmienną zależną:

Aktywa – Zobowiązania – Kapitał zakładowy = Kapitał zapasowy

Oprócz aktywów i kapitału zakładowego nowa firma może posiadać również zobowiązania, ale nie kapitał zapasowy. A więc:

Aktywa – Zobowiązania – Kapitał zakładowy = 0

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Cześć! Bardzo mi miło, że jesteś na moim blogu, znajdziesz tutaj informacje dotyczące finansów i rachunkowości. Prowadzenie bloga to jedna z moich pasji, dlatego staram się tu często coś nowego wrzucać! Mam nadzieję, że spodobają Ci się treści jakie tu zamieszczam i będziesz często do mnie zaglądał