logo

Analiza pojęcia „nisza rynkowa” II

Nancy umiejscowiła swój sklep na małej ulicy, w sąsiedztwie sklepu obuwniczego, spożywczego oraz apteki, chcąc w ten sposób zminimalizować koszty czynszu. Klienci nie pojawiali się tam dla przyjemności lecz po to, aby dokonać niezbędnych zakupów. Tak więc lokalizacja odpowiadała Nancy, ale nie była odpowiednia dla klientów poszukujących antyków. Od samego początku jej koszty przewyższały dochody i wkrótce znaczna część oszczędności została utopiona w czynszu. Nancy zrozumiała, że bez przeprowadzenia jakiejś drastycznej zmiany firma nie utrzyma się na rynku. 15 km dalej znajdował się teren ekskluzywnych sklepów, przyciągających zamożną klientelę z dużej części stanu. Znajdowały się tam też sklepy podobne do sklepu Nancy, a więc takie, które specjalizowały się w artykułach rzadko spotykanych. Właściwie wygląd tej ulicy nie przypominał niczym wyglądu dzisiejszych centrów handlowych. Sklepy znajdowały się w starych domach podobnych do tych jakie można było spotkać w czasie, gdy miasta amerykańskie dopiero powstawały. Chociaż wymagało to znacznych nakładów finansowych, Nancy postanowiła przenieść swój sklep. W ciągu niespełna sześciu miesięcy firma znacznie rozszerzyła swoją działalność i Nancy zatrudniła na pełny etat dwóch pracowników.

Wnioski

  • Nancy odkryła jedną z istotniejszych metod planowania: badania rynku. Jej towar nie był na tyle poszukiwany, aby przyciągać klientów. Swoje antyki musiała przenieść w miejsce uczęszczane przez potencjalnych klientów.

  • Nowa lokalizacja nie była wygodna dla Nancy. Było to jednak odpowiednie miejsce dla jej antyków, gdyż przyciągało grupę klientów jakich Nancy potrzebowała

  • Badania przeprowadzone przez Nancy pozwoliły jej przypisać swoim towarom ceny konkurencyjne. Mogła kontynuować badania by określić preferencje potencjalnych klientów. Mogła na przykład rozmawiać z innymi osobami zainteresowanymi antykami. Mogła zadać następujące pytania: „Jak daleko jeździsz, aby kupić antyki?”, „Jeśli chciałbyś dokonać zakupu jakiegoś specjalnegpo antyku czy byłaby z tym związana jakaś specjalna podróż czy też zakupy ograniczyłbyś do miejsca gdzie znajdują się sklepy z antykami?”.

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Cześć! Bardzo mi miło, że jesteś na moim blogu, znajdziesz tutaj informacje dotyczące finansów i rachunkowości. Prowadzenie bloga to jedna z moich pasji, dlatego staram się tu często coś nowego wrzucać! Mam nadzieję, że spodobają Ci się treści jakie tu zamieszczam i będziesz często do mnie zaglądał